Projekt  "Międzypokoleniowe  nauczanie" w ramach programu Grundtvig

SPOTKANIA PROJEKTOWE
 

Spotkanie projektowe w Turcji

Sprawozdanie ze spotkania projektowego w Trabzon (Turcja) w dniach od 5 do 9 września 2013

W spotkaniu wzięli udział członkowie i słuchacze Stowarzyszenia: Żermentyna Bartosiewicz, Teresa Ogiba i Beata Palma-Egier. W spotkaniu oprócz gospodarzy, uczestniczyli przedstawiciele partnerów z Polski, Rumunii i Grecji.

Uczestnicy byli zakwaterowani w Domu Nauczyciela, którego wystrój od razu wprowadzał gości w kulturę wschodu.

Pierwszego dnia odbyło się seminarium na temat funkcjonowania rodzin dysfunkcyjnych i pomocy udzielanych takim rodzinom przez państwo i różnego rodzaju stowarzyszenia. W prezentacjach przedstawione zostały przyczyny powstawania i najczęstsze problemy z jakimi mają do czynienia rodziny w poszczególnych państwach. Pokazano programy jakie są realizowane w celu pomocy rodzinom dysfunkcyjnym. Stowarzyszenia zaprezentowały swoje działania w tym zakresie.

W ramach poznawania kultury państwa stowarzyszenia goszczącego wszyscy uczestnicy spotkania zostali zabrani w niesamowite miejsce, był to wykuty w skale Monastyr Sumela - grecki, męski nieczynny obecnie klasztor Najświętszej Marii Panny. Oprócz niezwykłych widoków frapował widok ludzi, szczególnie Turczynek w tradycyjnych strojach. Europejczykom może się wydawać, że kobiety żyjąc według zasad Islamu, ograniczającego wolność kobiet zwłaszcza w miejscach publicznych i zakrywając większość ciała strojem nie mogą być szczęśliwe. Patrząc jednak na radosny i zadowolony wyraz twarzy Turczynek, stosunek mężczyzn do kobiet i dzieci stwierdziłyśmy, że nie należy przykładać miary europejskiej do oceny zachowań ludzi Wschodu.

Trabzon jest bardzo interesująco położony na kilku wzgórzach co daje wspaniałe widoki. Podziwialiśmy połączenie nowoczesnego i dawnego budownictwa oraz wysokie wieże minaretów, skąd kilka razy wciągu dnia rozlegało się nawoływanie muezzinów do modlitwy.

Odwiedziliśmy muzeum w Trabzonie znajdujące się XIX w europejskiej willi, a także muzeum Ataturka w pięknie położonej miejscowości letniskowej. Mieliśmy też niepowtarzalną okazję obejrzeć tureckie przyjęcie weselne oraz spróbować tradycyjnych przysmaków tureckich.

Wyjątkowym doświadczeniem była zorganizowana przez gospodarzy wycieczka do przetwórni herbaty znajdującej się niedaleko Trabzonu. Poznaliśmy cały proces tworzenia herbaty począwszy od dotknięcia rosnących krzewów herbacianych, podpatrywania ludzi zbierających liście ,dalszą ich obróbkę aż do końcowego efektu jakim jest zapaczkowana herbata. Na koniec miałyśmy okazję zakosztować wspaniałego napoju herbacianego, Turcy generalnie piją dużo mocnej herbaty w bardzo małych szklaneczkach.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na kilka godzin w Istambule. Tam odbyłyśmy fantastyczny spacer po starym mieście. Oglądałyśmy najwspanialszy meczet - Błękitny Meczet, dawny kościół Mądrości Bożej - Hagia Sofia ,obecnie muzeum, pałac sułtanów Topkapi, kramy handlowe wokół krytego bazaru. Doszłyśmy do wniosku, że poruszanie się po Istambule jest dość trudne ze względu na brak nazw ulic wyraźnie napisanych na ich skrzyżowaniu.

Wyjazd do Trabzonu dostarczył niecodziennych wrażeń: wspaniałych widoków, gościnności gospodarzy oraz wiedzy na temat funkcjonowania i pomocy rodzinom dysfunkcyjnym w krajach uczestniczących w projekcie.

   
   
   
     
   
     
   

  
< Wstecz