Projekt  "Międzypokoleniowe  nauczanie" w ramach programu Grundtvig

SPOTKANIA PROJEKTOWE
 

Spotkanie projektowe w Rumunii

    W dniach 29 maja – 2 czerwca 2014 roku odbyło się ostatnie spotkanie projektowe w Bukareszcie, w którym uczestniczyły: Anna Żarów – koordynator projektu, Małgorzata Żarów – tłumacz oraz Teresa Ogiba, Jolanta Raźniewska-Burczak, Urszula Rozmus, Żermentyna Bartosiewicz – uczestnicy.

    Gospodarzem spotkania było liceum w Bukareszcie, w którym pracuje koordynatorka projektu Ioana Sandru. Colegiul National Mihai Viteazul – jest to piękna, położona w samym centrum stolicy Rumunii, powstała ok. 100 lat temu szkoła. Uczniowie szkoły powitali uczestników spotkania prezentacją multimedialną na temat tradycji i przyrody swojego kraju. Następnie koordynatorka podsumowała projekt, przypominając cele, działania oraz wszystkie spotkania jakie odbyły się podczas trwania projektu. Przedstawiciele poszczególnych instytucji partnerskich zaprezentowali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne pokazujące działania ich instytucji w ramach projektu. Reprezentacja naszego stowarzyszenia przedstawiła prezentację „Najnowsze trendy w międzypokoleniowym nauczaniu”. Odbyła się dyskusja na temat różnic w prowadzeniu międzypokoleniowego nauczania w różnych krajach. Większość uczestników wyraziło nadzieję na współpracę przy kolejnych projektach. Na zakończenie wszyscy zwiedzali szkołę i wymieniali doświadczenia związane z edukacją w  krajach biorących udział w projekcie. Odwiedziliśmy klasy, pokój nauczycielski, rozmawialiśmy z uczniami i nauczycielami, podziwialiśmy wspaniałą bibliotekę. Wieczorem wszyscy uczestnicy wyjazdu spotkali się w najstarszej restauracji serwującej tradycyjne dania rumuńskie oraz muzykę i tańce regionalne.

    Kolejny dzień został przeznaczony na poznawanie historii i kultury gospodarzy. Zostaliśmy zawiezieni do neorenesansowego pałacu w miejscowości Sinaia u podnóży gór Bucegi, wzniesionego w latach 1873-1883 z polecenia króla Rumunii Karola I. Jest to dawna rezydencja letnia królów Rumunii, obecnie muzeum. Zwiedzający podziwiali m.in. kolekcje: broni i zbroi, szkła, srebra i metalu, zegarów, witraży oraz rzeźby monumentalnej na zewnątrz, wypełniającej tarasy i ogród pałacowy. Z Sinaia pojechaliśmy do turystycznej miejscowości Busteni i podziwialiśmy znajdujący się tam monastyr.

    W niedzielę, 1 czerwca, podziwiałyśmy Ogród Botaniczny w Bukareszcie. Tego dnia Bukareszt świętował Międzynarodowy Dzień Dziecka. W parkach odbywały się przedstawienia i zabawy dla dzieci. Nawet starsze dzieci – nastoletnie dostały prezent od miasta, w postaci koncertu na ogromnym placu pod budynkiem parlamentu. Nasz zachwyt wzbudziły piękne budynki starego miasta oraz malutkie stare cerkiewki obudowane dookoła nowoczesnymi gmachami. Zaglądałyśmy do wnętrz aby podziwiać przebogate ikonostasy, rzeźbione siedziska, wspaniałe ikony. W jednej cerkwi trafiłyśmy na obrzęd chrztu, w którym zaskoczył nas zwyczaj zanurzania całego dziecka w wanience. Pełne wrażeń i wspomnień wróciłyśmy do Polski z pomysłami na kolejne projekty.

   
   
   
     
   

  
< Wstecz