Projekt  "Międzypokoleniowe  nauczanie" w ramach programu Grundtvig

SPOTKANIA PROJEKTOWE
 

Spotkanie projektowe w Tarnobrzegu, Polska

      W maju, w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie uczestników projektu Grundtvig „Nauczanie międzypokoleniowe”. Głównym zamierzeniem projektów Grundtvig jest wymiana doświadczeń i rozszerzenie współpracy pomiędzy organizacjami zajmującymi się niezawodową edukacją dorosłych. Projekty są zorientowane raczej na proces niż na wypracowanie innowacyjnego produktu. Projekt „Nauczanie międzypokoleniowe” jest realizowany przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe LIBRI w Tarnobrzegu wspólnie z organizacjami z Rumunii, Włoch, Portugalii, Grecji, Turcji, Węgier i Polski od 2012r. Celem projektu jest podejmowanie działań na rzecz wzmacniania więzi między pokoleniami poprzez stwarzanie sytuacji, w których dzieci będą współpracować z rodzicami i dziadkami, ucząc się od siebie nawzajem. Stowarzyszenie proponuje różnego rodzaju aktywności. Organizowane są zajęcia warsztatowe, wykłady, pokazy, wystawy, konkursy, w których biorą udział dzieci, rodzice i dziadkowie. Odbyły się już warsztaty kulinarne „Robimy pizzę”, pokaz mody historycznej, wycieczka do Telewizji Rzeszów, wycieczka do Krakowa , przedstawienia teatralne na Dzień Kobiet, jasełka. Spotkanie w Tarnobrzegu było trzecim w kolejności, po spotkaniach w Sitia (Grecja) i Palermo (Włochy). Podczas spotkania w Polsce odbyła się międzynarodowa konferencja na temat ”Building bridges between different generations in different contexts„.

     W konferencji wzięła udział Pani Anna Czaplińska, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu jako przedstawiciel Prezydenta Miasta Tarnobrzega oraz 39 przedstawicieli z organizacji partnerskich. Uczestnicy konferencji wymienili się doświadczeniami w organizowaniu działań, a także poznali wyniki badań na temat relacji pomiędzy pokoleniami w krajach współpracujących w projekcie.

      
       

     Po konferencji wszyscy przespacerowali się po Tarnobrzegu, zachwycając się soczystą zielenią, kolorowymi budynkami i obserwując stare samochody, które akurat w tym czasie zaliczały próby szybkości na placu Bartosza Głowackiego. Oprócz Tarnobrzega, goście odwiedzili Sandomierz, który zachwycił widokiem na Starówkę. Ukoronowaniem wizyty w Polsce była wycieczka do Krakowa, gdzie z wielkim zainteresowaniem zwiedzali Wawel oraz Rynek z Sukiennicami. Przybysze z Palermo odnajdywali liczne związki Polski z Włochami, które są widoczne niemal na każdym miejscu w Krakowie. Wielkim uznaniem cieszyło się polskie jedzenie. Komplementem było porównanie smaku polskiego łososia z włoskim.

    

     W Krakowie pożegnaliśmy się z gośćmi, umawiając się na następne spotkanie, które odbędzie się w Portugalii.

 

< Wstecz