Konkurs   "Znani   i   nieznani   twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego"


 

                             


Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Libri rozpoczęło realizację projektu mającego na celu upowszechnienie wiedzy na temat twórców Centralnego Okręgu Przemysłowego. Projekt został dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo – 2020”.


COP był największym przedsięwzięciem ekonomicznym i gospodarczym II Rzeczypospolitej, miał uratować gospodarkę i zarazem wzmocnić potencjał polskiej armii. Oprócz niwelowania różnic w podziale kraju miał się przyczynić do przesunięcia nadmiaru ludności wiejskiej do pracy w przemyśle. Niestety wojna przerwała proces tworzenia COP-u i większość inwestycji nie doszła do skutku, a nazwiska wynalazców, projektantów i konstruktorów poszły w niepamięć. Polska myśl techniczna była wówczas na tak wysokim poziomie, że w rankingu światowym patentów międzynarodowych, Polska była na 6-8 miejscu. Oryginalność i nowoczesne rozwiązania technologiczne stworzone przez polskich inżynierów, budzą podziw do dzisiaj. 


Aby przypomnieć ich sylwetki i projekty zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Znani i nieznani twórcy Centralnego Okregu Przemysłowego". W konkursie może wziąć udział każdy, kto zaprojektuje wizytówki wymienionych osób: Eugeniusz Kwiatkowski, Ignacy Mościcki, Tadeusz Kasprzycki, Rafał Ekielski, Stefan Pragłowski, Jan Prot, Marceli Siedlanowski, Aleksander Sipowicz, Wacław Szukiewicz .


Wizytówki powinny zawierać krótkie, najistotniejsze informacje na temat każdej osoby oraz elementy graficzne zaprojektowane przez autora. Tekst i grafika powinny znajdować się na jednej stronie wizytówki. Wielkość wizytówki 95x60 mm. Wizytówki będą oceniane pod kątem: oryginalności, przejrzystości, związku z tematem. Forma pracy – elektroniczna. Prace powinny być zapisane w formacie jpg lub doc.


Regulamin konkursu